JET Tools HVBS-10-DMWC 10" Horizontal/Vertical Dual Mitering Portable Band Saw W/Coolant System, 1HP, 115V, 1 Ph
SKU: JT9-424465
Adding to cart… The item has been added
SKU:
JT9-424465
Condition:
New
Availability:
Call us up for details!
Shipping:
Calculated at Checkout
Description
Features
  • Built in, self propelled blade brush prevents chip build up in blade guides.
  • Head pressure controlled by a hydraulic cylinder.
  • Power switch with safety key prevents accidental start up.
  • Blade is fully guarded for Operator safety.
  • Automatic shut off switch stops the sawing process.
  • Head dual miters both left & right for quick angle cuts.
  • Protractor for fast and accurate angle cutting.
  • Converts from horizontal to vertical position with ease.
  • Large 16" x 10" Vertical cutting table.
  • Wheels standard for ease of movement on any shop floor.
Specifications
 Model Number  HVBS-10-DMWC
 Tubing Round at 90 Degrees (in.)  10
 Tubing Round at 45 Degrees (in.)  6-1/2
 Tubing Square at 90 Degrees (in.)  8
 Pipe Square at 45 Degrees (in.)  5-1/2
 Pipe Rectangle at 90 Degrees (in.)  8 x 9
 Pipe Rectangle at 45 Degrees (in.)  8 x 5-1/2
 Solid Round at 90 Degrees (in.)  10
 Solid Round at 45 Degrees (in.)  6-1/2
 Solid Square at 90 Degrees (in.)  8
 Solid Square at 45 Degrees (in.)  5-1/2
 Solid Rectangle at 90 Degrees (in.)  8 x 9
 Solid Rectangle at 45 Degrees (in.)  8 x 5-1/2
 Vertical Cutting Capacity (in.)  13 x 10
 Head Movement (deg.)  +/- 45
 Maximum Vise Opening (in.)  10
 Blade Speeds (sfpm)  64, 132, 247
 Blade Wheel Diameter (in.)  11 23/32
 Blade Size (in.)  1 x 0.035 x 120
 Table Height (in.)  30-13/32
 Coolant Pump Motor (HP)  1/8HP, 115V, Single Phase
 Electrics (HP)  1HP, 115V, Single Phase